Shining Knights Chess is smart fun for schools & kids

ImageWelcome to the website of the Shining Knights Chess Company! We partner with Elementary schools, Middle schools, and community centers to teach chess to children. We teach students of all different levels, from total beginners to national champions. We also run scholastic tournaments, where students can compete both individually and as members of their school’s team. For the more advanced scholastic chessplayers, we organize monthly adult chess tournaments to allow for stronger competition. We currently teach classes and run tournaments and camps in Pennsylvania.

To register for one of our chess events, click on the appropriate link above. If you have any questions about our chess events, feel free to contact us or look at our FAQs.

2018 State Warm-Up

The 2018 Shining Knights State Warm-Up Tournament proved to be a venue of great chess play among the youth.  Pawns were pushed, horses jumped abound, and Queens scoped great distances.  It was great to see much energy in the room and support trying to peer from the outside by intrigued parents and coaches.  Here are the top players per section:

 K-6 U200Individual:               

             Top Teams: Lower Gwynedd with Perelman as a close 2nd
1    Erez Danilewitz
2    Benjamin Clemens
3    Sumit Laha
4    Rithvik Kasina
5    Evan Sielski
6    Roman Olijnyk-Wong
Special accolades to Touma Miyakawa, Amicha, Danilewitz, and Taegan Mason.

K-6 U500 Individual:                             Top Teams: Kutz followed by Radnor

1    Enmon Liu
2    Jack Pickel
3    Henry Ma Tornetta
4    Cole Patterson
5    Anirudh Red Akula
6    Kyler Parker
Recognition to Rithik Rao and Rushil Reddy.

K-12 U800 Individual:                           Top Teams: Skyview followed by Pocopson

1    Justin Derosa
2    Siddh Prabhudesai
3    Manik Narula
4    Saket Banda
5    Daniel Goldovsky
6    Abhin Ravishankar

K-12 Championship Individual:            Top Team: Walton   

1    Amogh Kollipara
2    Seth Kellan Casel
3    Advaith Kollipara
4    Hemanth K Kolluri
5    Kenta Tsukamoto
Shout out to Alexandros Pratsos.

Following in the steps of the world champion Philadelphia Eagles, the kids playing at our tournament all had a winning spirit.  Hope to see all the kids proficient with chess notation as that skill translates to more than just reading the chess language.  See you at the April tournament!  And Good Luck to all players heading to the PA State Chess Championship.


The December Crush Tournament housed the best behaved group of players I have ever directed over.  We are seeing more and more players take notation and using clocks.  Looks like the Nice List has been expanded/reinforced by another 79 names.    Please take some time to congratulate all our tournament participants as well as the top performers listed as follows:

Standings December Crush 

K-6 U200 Individual:               Top Team: Merion ES       2nd Team: DE County Christian

1          Kaushik Sivakumar

2          David Mermar

3          Ethan Wang

4          Greta Golberg

5          Caleb  Best

6          Akshith Nair

K-6 U500 Individual:                 Top Team: Belmont      2nd Team: Pickering

1          Jonathan Yang

2          Arnav Kandikonda

3          Max Light

4          Rithik Rao

5          Kyler Parker

6          Sahrsh Hulage

Recognition to Deeya Mulchandani

K-12 U800 Individual:              Top Team: Upper Merion MS       2nd Team: Skyview

1          Somil Tare

2          Saket Banda

3          Abhina Ravishankar

4          Travis Johnson

5          Ronan Murphy

6          Damon Sun

K-12 Championship Individual:            Top Team: Lionville MS      

1          Charles Yang

2          Vasishta Tumuluri

3          Siddhant Suresh

4          Hemanth Kolluri

5          Siddarth Sankar

Enjoy your holidays and keep on learning!   Hope to see all the kids proficient with chess notation as that skill translates to more than just reading the chess language.


The Queen's Harvest 2017

With the Philadelphia professional sports teams showing great excitement, perhaps with a few dynasties developing, our region’s chess youth are demonstrating formidable chess prowess.    Please take some time to congratulate all our tournament participants as well as the top performers as follows:

K-4 U200                                               Top Team: Ithan                         2nd Team: Penn Wynne

1          Brian Li

2          Luke Gianoukos

3          Timothy Han

4          Aaron Li

5          Alejandro Wu Mula

6          Max Hansberry

7          Austin Li         

K-6 U400                                               Top Team: The Phila School       2nd Team: DE County Christian School

1          Benjamin Yang

2          Jones Gillman

3          N Fanelli-Salazar

4          Enmon Liu

5          John Kim

6          Axaviar Damavandi

7          Darshan Gokulraj

K-12 U600                                             Top Team: Belmont                     2nd Team: Penn Valley

1          Max Westrup

2          Abhin Ravishankar

3          Saket Banda

4          Christopher Rowan

5          Arudra Ravikanth

6          Abhi Attilli

7          Noah Morris

K-12 U900                                              Top Team: Shipley                      2nd Team: Radnor

1          Sathvi Bollepalli

2          Jay Dabral

3          Aditya Kadiyala

4          Siddarth Sankar

5          Rohit Ra Krishnan

6          Kevin Jin Li

7          Jai Kapur

K-12 Championship                              Top Team: Ithan                            2nd Team:  Pocopson

1          Charles Yang

2          Kenta Tsukamoto

3          Siddhant Suresh

4          Mahika Ralhan

5          Hemanth Kolluri

6          Dean Moon

Enjoy your Thanksgiving turkeys or vegetarian cranberry salads and hope to see you at the next fun tournament on Sat, Dec 16th

2017 December Crush at the Renaissance Academy Charter School, 413 Fairview St, Phoenixville, PA 19460.